Červenec 2015

Temné tajemství nesmrtelného Saint-Germaina

15. července 2015 v 22:01 | Magg |  Recenze


Autor: Johanna Marianna Burg
Žánr:Sci-fi a fantasy - Romány
Rok vydání:2011
Počet stran: 232
Nakladatelství: Petrklíč
Vazba knihy: vázaná

Anotace:
V tomto fiktivním příběhu nahlédneme do temných dob 17. století, kde se setkáme s postavou krutého inkvizitora španělského původu Peleleho, jehož nenávist k Jakubovi a jeho dívce Johance přetrvává po staletí a táhne se jejich dalšími životy. Osudy hlavních hrdinů plné záhad pokračují v reálném životě na zámečku poblíž Vídně, kde se nečekaně objeví krásná dívka Jeanne. Mezi ní a Saint-Germainem se zrodí velká láska, která však brzy skončí záhadným zmizením hraběte. Osud Jakuba Ctibora se na pár let spojí s osudem posledního císaře a krále rakousko-uherské monarchie Karla I. Habsburského jeho manželky císařovny Zity nejprve v exilu ve Švýcarsku, a potom na Madeiře, kde císař Karel předčasně zemře. Jakub si vezme Jeanne za manželku a prožijí spolu na zámečku u Vídně spokojený život. Jeanne spatří svou nezapomenutelnou lásku Saint-Germaina po dlouhých 51 letech na televizní obrazovce se stejným, nestárnoucím vzezřením. Saint-Germain využije této příležitosti, kdy v přímém přenosu předvádí výrobu zlata z olova, a ubezpečí překvapenou Jeanne o své nehynoucí lásce.Jak jsem se ke knize dostala & proč píšu recenzi:
Knížku jsem dostala minulý rok k svátku od rodičů, jelikož jsem četla Tajemství nesmrtelného Nicolase Flamela, kde jako jedna z hlavních postav vystupuje i známý hrabě de Saint-Germain, a mamka si proto správně domyslela, že by se mi i Temné tajemství nesmrtelného Saint-Germaina mohlo líbit.
Svou vlastně vůbec první knižní recenzi jsem se rozhodla napsat hlavně proto, že jsem zjistila, kolik lidí tuto knihu vlastně vůbec nepochopilo. Jelikož jsem knihu po přečtení chtěla pařičně ohodnotit na internetu, otevřela jsem databázi knih a vyhledala ji. Byla jsem velmi zvědavá na její hodnocení. To číslo mi téměř vyrazilo dech. Sehla jsem se pod stůl, abych posbírala své oči, právě vypadlé z důlků. Knihu ohodnotili 3 lidé, jejichž hvězdičky daly dohromady výsledek 27%. Neuvěřitelné. Hned pod tím vidím komentář od slečny, jež ohodnotila knihu jednou jedinou hvězdičkou: "Kniha na mě působí dost škrobeně. Možná by prospělo, aby postavy mezi sebou mluvily méně spisovně. Hlavně ve stresových situacích, kdy postavy upalované na hranici mluví spisovně, působí dost nepřirozeně." V tu ránu mi vytanulo na mysli: A jde se psát!

Recenze
Pokud mám začít od povrchu, tak řeknu, že knížka je hezky lehká, normálně velká, štíhlá a sympatická. Dobře se nosí a je na ni příjemný pohled. Písmo uvnitř je normální velikosti, též velmi sympatické.
Příběh knihy je velmi zajímavý, i když malinko zamotaný a vlastně místo jedné velké zápletky má několik menších - což se mi líbí, jelikož mě kniha neustále překvapovala (mám totiž takový zlozvyk neustále se snažit uhodnout všechno, k čemu se mám postupně dočíst - a kromě detektivek jsem ráda, když se mýlím).
Z počátku se mi knížka četla trochu hůř a potřebovala jsem trochu času, než jsem se zorientovala, ale byly chvíle, kdy jsem přímo tajila dech.
Kniha je fiktivním historickým sci-fi románem, takže se není čemu divit, když se v ní děje něco, co nechápeme, nebo se v ní sem tam objeví nějaký ten letopočet. Je také psána úplně jiným stylem, než na který jsem zvyklá, ale zvykla jsem si a nedělalo mi to problém. Jedním z rozdílů oproti dnešním fantasy knihám, které se ke mě dostávají, byla spisovná řeč za každé situace - to je jasné, lidé v sedmnáctém století asi nebudou mluvit stejně jako dnešní teenageři. Dalším rozdílem byly dlouhé monology - ano, uznávám, že občas to bylo trošku únavné, ale nebyl to žádný zásadní problém.
Celkově si myslím, že kniha dokonale splývá s dobou, ve které se její děj odehrává, jelikož se dokonale přispůsobuje jejímu prostředí. Hraje si s vaším uměním předvídat a vždy nad vámi vyzraje. Je trošku náročnější na čtení, ale to z ní přece nedělá špatnou knihu - to jen my jsme zmlsaní dnešními světově známými autory, kteří musí psát, co nejčtivěji, aby měli úspěch, jež mají - nebo ne?

Bodové hodnocení
9/10
Knížka se mi líbila, nemám, co vytknout, jen strhávám jeden bod za občas trošku úmorný popis či monolog - jinak je to skvělá kniha. Na databázi knih jsem ji ohodnotila pěti hvězdičkami, tudíš se její celkové hodnocení vyzdvihlo na 45%.

Vzkaz pro vás
Podle mě je kniha mými vrstevníky vcelku nepochopená, proto bych byla ráda, kdybyste si ji přečetli třeba právě vy, nesoudili ji podle názoru většiny, pokusili se ji pochopit a měli ji rádi takovou, jaká je :).

Zatím se mějte, užívejte léta a nashledanou u dalšího článku :).
さようなら

Hipsterský tag

6. července 2015 v 17:01 | Magg |  Jiné...
Hohoho, objevila jsem hipsterskej tag, hihihi :D Našla jsem ho tady: http://molovna.blogspot.sk/2015/06/hipstersky-tag.html, tak se kdyžtak můžete mrknout :D. Docela se mi líbil, zaujal mě, protože si tam můžu zanadávat na slavný knížky :D. No, už to nebudu zdržovat a jdeme na to :D

Populárna kniha alebo séria, ktorú nemáš rada
Hobit. Neříkám, že ten příběh je úplně špatnej, ale ta knížka se mi zdá neučtitelná - je to takový ten nečtivý styl psaní.

Populárna kniha alebo séria, ktorú jednoducho miluješ a ostatní ju nemajú radi
Hmm, tak to musím zapřemýšlet. To je trošku protiřečící si otázka, páč pokud se knížka lidem spíše nelíbí, nemůže být moc populární, ne? :D No, populární knížky, co se mi líbí, se většnou líbí i ostatním, ale třeba Temné tajemství nesmrtelného Saint-Germaina má na databázi knih hrozně ošklivý recenze a hodnocení, přitom mě se hodně líbila :).

Ľúbostný trojuholník, v ktorom hl.postava skončila s niekým iným, ako ste chceli
V Křišťálech moci mi strašně vadilo, že se Edrian zamiloval do Terien přesto, že slíbil věčnou lásku Leje, která se pak kvůli tomu zabila - ach bože :D

Populárny knižný žáner, ktorý stále nechápeš a nemáš rada
Tak třeba erotické či přeslazené romány - 50 odstínů šedi by nepochodilo :D Přijde mi to nesmyslné a zbytečné číst :D

Obľúbená postava, ktorú nemáš rada
Kaitlyn z Temných vizí, Zoey ze Školy noci, Neilin z Křišťálů moci, pak vím, že v Nijuře jsem neměla ráda nějakou tu hlavní holku... No, prostě nemám ráda hloupé hlavní postavy :D.

Populárny autor, ktorého stále nemáš rada
J. R. R. Tolkien, Franz Kafka, J. D. Salinger, Jonathan Swift, Apollinaire, prostě takový ti slavní a opěvovaní, kteří sice buď neumějí psát, nebo jsou jejich knihy úplně o ničem, ale prostě udělali něco "zlomového", takže jsou slavní a obdivovaní.

Populárna séria, ktorú si vôbec nechceš prečítať
Pán prstenů, viděla jsem první film a moc se mi to nelíbilo.

Filmové spracovanie, ktoré máš radšej ako knihu
To asi neexistuje :D Vzhledem k tomu, že na filmy (jakékoli) nekoukám zrovna dobrovolně, a do knížek jsem blázen :D

Snad jsem vás žádnou odpovědí moc nenařkla, mějte se krásně, užívejte léta a さようなら.