Listopad 2015

Želvýprava || Knižní recenze

21. listopadu 2015 v 20:35 | Magg |  Recenze

Autor: Lukáš Jarkuliš
Žánr: Pro děti a mládež - Ostatní
Rok vydání: 2012
Počet stran: 205
Nakladatelství: Nosková Věra
Vazba knihy: brožovaná

Anotace:
Kniha spadá do kategorie gamebook, což znamená, že čtenář svými rozhodnutími ovlivňuje její děj. Jedná se o dobrodružný příběh pro děti od cca 8 let, ale svojí formou zaujme i mnohé dospělé čtenáře. Hlavní hrdina je želva jménem Lex, která se vypraví osvobodit svého kamaráda Rexe ze zajetí obchodníka se zvířaty. Společně se pak vydávají zpátky domů a po cestě poznávají nové přátelé a zažívají různá dobrodružství. Úspěch této výpravy je jenom v rukou čtenáře.

Úvod:
Knížku jsem dostala od mamky k narozkám a hned jsem se do ní pustila. Přečetla jsem ji během pár dní a bylo to super! ;)

Co se mi líbilo:
Asi úplně všechno :D. Odstavce jsou chytře rozvrženy tak, že jsou prostě náhodně rozházeny po knížce, tudíš není tak lehké podvádět a dívat se, co vás čeká. Jazyk je jednoduchý a smysluplný, takže se kniha opravdu hodí i pro děti. Příběh je velmi originální, jen jsem si občaas nemohla zvyknout, že jsem přecejen želva, což trochu omezovalo mé tělesné schopnosti :D.

Co se mi nelíbilo:
No, až na to, že jsem při posledních dvou úkolech dvakrát umřela, jsem byla spokojená. Tedy až na to (pozor, spoiler), že když jsem šla doleva, traktor jel doleva, ale když jsem teda šla doprava, jel rovně. No wtf?

Celkové hodnocení:
10/10
Líbilo se mi být odvážnou želvou ;).


Řeky Londýna || Knižní recenze

16. listopadu 2015 v 21:35 | Magg |  Recenze


Autor: Ben Aaronovitch
Originální název:Rivers of London
Žánr:Sci-fi a fantasy - Romány
Rok vydání:2015, 1. vydání originálu: 2011
Počet stran: 276
Nakladatelství: Argo
Překlad: Milan Žáček
Edice: Fantastika
Autor obálky: Kateřina Bažantová
Vazba knihy: brožovaná

ISBN:9788025715499

Anotace:
Jedna z nejúspěšnějších městských fantasy uplynulého desetiletí vás zavede do Londýna, ve kterém u policie slouží čarodějové a po ulicích se prohánějí zlovolní duchové či božstva na válečné stezce.
Jmenuji se Peter Grant. Ještě nedávno jsem byl obyčejný četnický zelenáč v řadách londýnské Metropolitní policie. Jedné noci jsem se ale při vyšetřování jisté vraždy pokusil získat svědeckou výpověď od muže, který byl sice mrtvý, ale jinak znepokojivě výřečný, což mi zajistilo pozornost vrchního inspektora Nightingalea, posledního čaroděje Anglie. A právě tehdy začal můj příběh. Nyní jsem policejní detektiv a čarodějův učeň, první učedník za padesát let, a můj svět už není zdaleka tak jednoduchý, jak býval.

Úvod&první dojmy:
Knížka mi jednoho krásného zářijového dne přišla jako překvapení v balíčku od Knihobita. Měla jsem radost, myslím, že už jen díky krásné obálce bych se na ni v knihkupectví určitě později dívala.
Anotaci jsem nečetla, často se ráda nechávám překvapit tím, o čem knížka bude a kupuji si ji na základě obálky, názvu, nebo autora (pokud už ho znám a mám ho prověřeného), ale i tak jsem si nemohla nevšimnout textu v bleděmodrém kroužku hned vedle názvu: "Co by se dělo, kdyby dospělý Harry Potter, začal pracovat u policie... - Diana Gabaldonová".
To mě navnadilo ke čtení a vytvořilo to z mé strany ke knize určité očekávání.
Což, bohužel, nebylo zas tak dobře.


Co se mi líbilo:
Snad do dvou třetin knihy jsem nevěděla, o čem je - bylo to nepředvídatelné, což jak už asi víte, já hrozně moc oceňuji.
Hlavní postava, která je zároveň vypravěčem, měla místy tak vtipné poznámky či přirovnání, že jsem je musela podtrhávat tužkou :D.

"Lháři, chceš být jeho učeň a naučit se kouzlit a lítat na koštěti."
"Myslím, že opravdoví čarodějové na košťatech nelítají."
"Nechtěl bys popřemýšlet o tom, cos právě řekl? A jak to vlastně můžeš vědět? Může se tu kolem prohánět, zrovna když se tady bavíme."
"Protože kdybys měla auto, jako je ten jeho jaguár, neztrácela bys čas couráním na koštěti."

Dále velmi oceňuji krásnou obálku a v neposlední řadě skvělý nápad, který dal této knize vzniknout.

Co se mi nelíbilo:
Ta věta v kroužku na obálce absolutně nedává smysl. Kromě přítomnosti magie, britského autora a místa dění Londýna, nevidím s Harrym Potterem sebemenší podobnost.
Překlad. Nekteré věty nedávaly smysl, nebo se dle mého názoru daly přeložit líp. Chápu, že překlad knihy není zrovna lehká záležitost a že si člověk různých věcí při překladu nevšimne, ale od čeho máme korektora, hm?
Dále, jako snad u každé detektivky, která není jen pro děti (kde jsou ty časy, kdy jsem četla Kluby záhad od Thomase Breziny?), člověk musí číst vážně pečlivě a dávat pozor. Pro mě je čtení spíše odpočinek, proto jsem se v ději často ztrácela.
Vulgární výrazy nepodporuji jak v mluvě, tak v literatuře. Jasně, občas je to potřeba, ale někdy mi to už přišlo zbytečně moc. (Možná proto, jsem hned po dočtení sáhla po knížce pro děti...)
V knížce se střídá čtivost a nečtivost, ale hádejte, co převládá, když jsem se s knížkou o 275 stránkách courala celé dva týdny.

Celkové hodnocení:
9/10
Navzdory všem výše zmíněným nedostatkům je můj celkový dojem z knihy velmi dobrý a bavila mě. Jasně, že vám ji doporučuju ;).

Na závěr malé selfíčko s knihou :D


Knihobit ŘÍJEN 2015

7. listopadu 2015 v 9:38 | Magg |  Jiné...
Ahojte!
Došlo mi, že jsem na žádného Knihobita ještě nepsala článek na blog, takže to mažu hned napravit!
Takže... od čeho začít? Dobrá, vezmem to podle toho, co mě potěšilo nejvíc :D.

Tak jako první tady mámeee knížku Smrtná zima. Sice mi název ani autorka nic neříkají, ale tu knížku už jsem stoprocentně někde viděla! Vypadá dobře, taakže se na ni těším - jen škoda, že budu muset čekat na další díly :(.Dále na mě vykouklo úplně supermiňó mejdlíčko v krabičce se sovičkama (takovejch zdrobnělin...), je to hrozně moc roztomilýý - a to už ho mám několik dní a pořád se nad ním rozplývám :DDále mi přišly dvě krásné samolepky, jedna s citátem, jedna s knihobitem (ještě nejsem úplně rozhodnutá, kam je nalepím :)).Dále v žádném knihobitovi nesmí chybět dopis (i když jsem trochu doufala, že bude jiná barva - páč mám jeden modrý, jeden žlutý, tak jsem myslela, že bych si mohla vytvořit barevné spektrum :D).Dále mi přišel můj už třetí časopis (nejdříve National Geographic, pak Reportér) a to Časostroj. Už jsem ho tak rychle prolétla a našla článek o lodích a pirátech, takže okamžitě spokojenost :D.A dostáváme se k jedlé součásti tohoto balíčku. Za srpen mi přišla ovocná tyčinka - ta byla docela dobrá. Za září česnekové krekry - česnek nemusím (no jo, upír), ale ty krekry byly vážně dokonalý! No a za říjen dýňové krekry... Upřímně, jakožto Dýňový král mám dýně ráda, ráda je vydlabávám, vyžezávám, chutnají mi dýňové muffiny a buchty, ale toto... No, omlouvám se, ale i moje rybičky to vyplivly (nekecám!!) :D. Ale když je vymáčíte v kečupu, už jsou celkem fajn :D.Dále mi přišla pohlednice a letáček s knížkou o létajícím Myšákovi (knížku neznám, ale ta pohlednice je moc hezká :)).A jako poslední, záložka s jakousi paní :D.


A z druhé strany...Tak a to je vše :D. Se říjnovým knihobitem jsem moc spokojená, takže doporučuji. Můžete si ho objednat na knihobitích stránkách knihobit.cz (překvapivě :D).

Tak papa, mějte se ;)


Říjen 2015

1. listopadu 2015 v 16:23 | Magg |  Čtenářský deník
Ahoj všichni!
Jak tak koukám, za říjen jsem tomu čtení oproti jiným měsícům moc nedala. Mohla bych říct, že jsem oproti tomu dělala jiné věci, ale raději se přiznám: flákala jsem se, a co? Někdy je třeba se trochu flákat a zrovna říjen je přímo ideální měsíc, nemyslíte? Slibuji, že na listopad už se polepším ;)

Pavel Czeczotka - Hliněný tygr: Nepálské legendy a mýty


Hodně zajímavé čtení, moc mě bavilo - mám ráda nepálskou kulturu. Proto boduji 10/10.


Kai Meyer - Ledový oheň


Kai Meyer patří mezi spisovatele, kterým v jejich psaní bezmezně důvěřuji, a ani tentokrát toho nemusím litovat. Kniha je velmi čtivá, napínavá a co oceňuji nejvíce: nepředvídatelná. Proto 10/10.


Hiromu Arakawa - Fullmetal Alchemist 10


Zrovna když jsem si začala říkat, že už děj trochu upadá, stal se naprosto nepředvídatelný zvrat, kterým vám tu nehodlám spoilerovat :D. Takže tradičně 10/10.


John Green - Papírová města


Už dlouho jsem chtěla zkusit něco od Johna Greena, jelikož je to v poslední době velmi čtený autor. Nelituju toho, Papírová města jsou skvělá. Jen mi občas vadilo, jak hluboce se autor šťourá v té psychice - prostě už to bylo příliš :D. Tudíš 9/10.


Tak to je pro dnešek vše, brzo by mělo vyjít i video (pokusím se :D).
Pá ;)